dietetyk kliniczny poznań
- Zdrowie i Uroda

Bóle brzucha – jak definitywnie się ich pozbyć?

Ból brzucha jest objawem bardzo nieswoistym. Może mieć dziesiątki przyczyn, zależnych od umiejscowienia i natężenia bólu. Jeśli znajduje się na dole brzucha może wskazywać na kłopoty z układem pokarmowym. Ból brzucha z prawej strony na dole może wiązać się z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Wówczas jednak występują także takie objawy towarzyszące, jak nudności, wysoka gorączka oraz wyraźny brak apetytu.

Dolegliwości bólowe pochodząca z dowolnego miejsca w podbrzuszu mogą świadczyć o chorobie jelit, np. zespole jelita drażliwego, niedrożności jelit czy zapaleniu jelit. Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić, są zaparcia, biegunki oraz wzdęcia.

Domowe sposoby na leczenie bóli brzucha

Jest wiele sposobów leczenia bólu brzucha w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego, które są wywoływane przez czynniki zewnętrzne, a nie powodowane żadną chorobą organiczną.

  • Zastosuj metody relaksacyjne, np. zażywaj kąpieli ziołowych z dodatkiem lawendy lub rób okłady z użyciem termoforu. Także powolne, krótkie spacery mogą pomóc Ci się rozluźnić. Jeśli żołądek zaczyna się buntować, bardzo kojący okaże się masaż: pocieraj brzuch płaską dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez kilka minut. To popycha zgromadzone powietrze dalej i pobudza trawienie.
  • Postaraj się regularnie ruszać – wystarczająca ilość ćwiczeń jest ważnym aspektem w walce z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi: lekki jogging, pływanie lub jazda na rowerze może zrównoważyć trawienie i zapobiec zaparciom. Zaleca się minimum dwie sportowe aktywności tygodniowo.
  • Rekomenduje się również zmianę diety, unikanie wysokotłuszczowych, mocno przyprawionych, bardzo słodkich lub wyjątkowo słonych potraw.

Co jeśli domowe sposoby nie pomagają?

Należy skontaktować się z lekarzem aby dobrać odpowiednie badania i zdiagnozować przyczynę bóli brzucha. Należy wykonać badania laboratoryjne czyli takie, w których pobraną od pacjenta próbkę krwi, moczu lub stolca – albo fragment tkanki – poddaje się analizie w laboratorium, np. pod mikroskopem czy z wykorzystaniem odpowiednich odczynników chemicznych. Do badań laboratoryjnych stosowanych w diagnostyce bólu brzucha wykorzystuje się:

  • Badania kału
  • Badania kału na pasożyty
  • Badania kału na obecność krwi utajonej
  • Badanie Helicobacter pyroli
  • Oraz diagnostyka pod kątem grzybicy układu pokarmowego

Odpowiednio dobrana diagnostyka, pozwolą zdiagnozować problem pacjenta i wdrożyć działania terapeutyczne. Często praca lekarza jest połączona z pracą dietetyka oraz osteopaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *