Bieszczady zajmują obszar wschodnich Karpat. Ich Granice wyznaczają przełęcz Łupkowska oraz przełęcz Użocka. Okazuje się, że polskie Bieszczady są najmniej zaludnionym a zarazem niezagospodarowanym terenem na terytorium całego kraju. Co więcej, to również obszar unikalny biorąc pod uwagę całą Europę – jako jeden z niewielu porośnięty jest naturalnymi lasami a ogromna część nie została skażona śladem ludzkiej pracy. Właśnie ta naturalność sprawia chyba, że w Bieszczady chętnie udają się osoby pragnące wypocząć na łonie natury, by w ciszy i spokoju delektować się wypoczynkiem. I to nie wszystko bowiem te pasma górskie oferują nam widoki rzeczywiście zapierające dech w piersiach.
Bieszczady charakteryzują się też bogatą fauną. Na ich terenach porasta blisko 900 gatunków roślin kwiatowych, 250 gatunków mszaków i 300 gatunków porostów – z całą pewnością warto wybrać się w te rejony chociażby po to, by móc podziwiać bieszczadzką przyrodę. Spacer po gęstych lasach liściastych daje ogrom wrażeń. Można tu też spotkać dziko żyjącą zwierzynę – Bieszczady są schronieniem dla niedźwiedzi brunatnych, żubrów, jeleni, wilków, żbików, rysiów czy saren. Nad bieszczadzkimi lasami i połoninami latają zaś orły, orliki i płochacze skalne.
Bieszczady są piękne o każdej porze roku jednak największą liczbę turystów zauważa się tutaj jesienią. To właśnie wtedy olchowe i bukowe lasy przybierają wielobarwną formę a tutejsze połoniny zachwycają żółtymi pejzażami. Warto przy tym dodać, że duża część Bieszczad obejmuje swoim terenem Bieszczadzki Park Narodowy, którego to obszar znajduje się pod szczególną ochroną.
Co zachwyca w Bieszczadach? Wspomniany już brak cywilizacji i piękno nieskażonej natury. Z drugiej zaś strony to moc rozrywek i to nie tylko na górskich szlakach. Zimą wyznaczono tu ciągnące się kilometrami trasy narciarskie, latem natomiast chętni mogą odbyć wycieczkę krajoznawczą Bieszczadzką Kolejką Leśną czy zażyć kąpieli w uznawanym za „morze Bieszczad” jeziorze Solińskim. Warta uwagi jest również zapora i elektrownia w Solinie.
Bieszczady można przemierzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem czy konno – w tym celu istnieje tu wiele stadnin, które oferują tego rodzaju wycieczki. Największa część podróżnych wybiera się na masyw Tarnicy – najwyższy po polskiej stronie Bieszczad. Zachwyca też masyw Krzemienia, Rozsypańca czy Połonina Caryńska.
I chociaż wydaje się, że Bieszczady są nadal najbardziej niedocenianym zakątkiem Polski to ich urok i właśnie ten brak cywilizacji sprawia, że każdego roku przyjeżdża tu w celach wypoczynkowych spora liczba turystów.
photo credit: solina_2009-000482.JPG