Letni czas sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Taki relaks skutecznie zakłócić mogą jednak komary, które znacznie uprzykrzają naszą aktywność poza domem. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by uwolnić się od ich towarzystwa. Przedstawiamy te naturalne, które wykorzystywane są najczęściej.
W ogródkach warto sadzić rośliny, których zapach zniechęca komary. Warto postawić doniczkę z tzw. komarzycą. To niewielka roślina doniczkowa, która rozrasta się dosyć szybko i roztacza wokół siebie woń nieprzyjazną komarom. Dla ludzkiego węchu jest to natomiast zapach zupełnie uniwersalny.
Kolejny sposób to zasadzenie w ogrodzie lawendy. Ta również ma właściwości odstraszające komary. Na ciało można zaś wykorzystać olejek lawendowy, by uchronić się przed ukąszeniami. Ten sam można zastosować w ramach aromaterapii, ustawiając na przykład kominek aromaterapeutyczny. Trzeba przyznać, że to sposoby przyjazne alergikom. Często korzystają z nich także osoby, które cenią sobie także metody w pełni ekologiczne. Nie każdy chce przecież stosować środki chemiczne, które nie tylko zanieczyszczają powietrze, ale mogą mieć również zły wpływ na naszą skórę.
Warto również zwrócić uwagę na czynniki, które komary przyciągają. Ich minimalizowanie z całą pewnością sprawi, że nie będziemy mieć do czynienia z całą inwazją tych insektów. Wiadomo na pewno, że komary są aktywne przede wszystkim po zachodzie słońca. Doskonale widzą w ciemności, więc zlokalizowanie swojej ofiary nie jest dla nich żadnym problemem. Okazuje się, że przyciąga je ludzki pot, a zagłębiając się w szczegóły, kwas mlekowy i amoniak, które są w nim zawarte. To wieczorem również zwiększa się stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu, a ten niestety przyciąga insekty.
Ciekawostką jest fakt, że komary identyfikują swoje ofiary dzięki termodetekcji. To z tego względu na ukąszenia narażone są najbardziej małe dzieci i młodzi mężczyźni. Co ważne, komary przyciągają również kobiety, które właśnie przechodzą owulację.
Ryzyko ukąszeń zwiększają także ciemne ubrania. To właśnie one nagrzewają się szybko, bo mało skutecznie odbijają promienie słońca. Wieczorem warto zakładać też elementy garderoby z grubszej tkaniny. Komary mają problem z przebiciem się przez jeans czy płótno.