Rak piersi w Bieszczadach jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. Każdego roku diagnozuje się tego typu chorobę onkologiczną u 11 tysięcy kobiet. Co gorsze, 5 tysięcy z nich umiera. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne rozpoznanie tej choroby. Tylko wtedy możliwe jest jej wyleczenie. Choroba w zaawansowanej fazie nie daje dobrych rokowań. Kobiety mają do wyboru różne metody diagnostyki raka piersi. Powinny z nich korzystać, patrząc przede wszystkim na swój wiek.
Wywiad lekarski i badanie palpacyjne to podstawa
Wizyty u ginekologa stają się rutyną już dla dziewcząt w okresie dojrzewania. Profilaktycznie należy je przeprowadzać raz w roku. Już na pierwszej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, bada też piersi metodą palpacyjną. Jeśli wyczuje zgrubienia albo guzki, kieruje młodą kobietę na badanie USG.
Badanie ultrasonograficzne piersi
Badanie ultrasonograficzne piersi, czyli badanie USG to podstawa w profilaktyce oraz diagnozowaniu raka piersi. Zdrowe kobiety, które ukończyły 20 rok życia, powinny przeprowadzać je przynajmniej raz w roku. Te, u których w rodzinie odnotowano już przypadki choroby nowotworowej częściej, nawet raz na 6 miesięcy.
Badanie usg piersi jest bezbolesne i nieinwazyjne, trwa od kilku do kilkunastu minut. Można powtarzać je wielokrotnie. Polega na przykładaniu do gruczołów piersiowych specjalnego urządzenia, które przewodzi fale ultradźwiękowe. Dzięki nim na ekranie można zobaczyć szczegółowy przekrój piersi i wykryć ewentualne, nawet kilkumilimetrowe zmiany.
Podczas badania kobieta pozostaje w pozycji leżącej, z ręką ułożoną ku górze. Sama pierś zostaje posmarowana specjalnym żelem, dzięki któremu lepiej przewodzone zostają fale ultradźwiękowe.
Co ważne, przed badaniem pacjentka powinna poinformować lekarza wykonującego badanie o swoim stanie zdrowia, przebytych ewentualnych chorobach czy przyjmowaniu leków. Medyk powinien zostać też poinformowany o fazie cyklu miesięcznego, w jakim znajduje się badana.
Mammografia
Mammografia jest badaniem, z którego raz w roku powinny korzystać kobiety starsze. Zaleca się je przede wszystkim paniom, które ukończyły 40 lat. Wszystko dlatego, że urządzenie to przewodzi fale radiowe w gruczołach, które otoczone są większą ilością tkanki tłuszczowej. Taka charakterystyczna jest właśnie dla kobiet starszych.
Prawidłowo wykonana mammografia wykryje już kilkumilimetrowe zmiany. Badanie polega na położeniu piersi na specjalnej płycie, na której przebiega jej prześwietlenie. Mammografia nie jest inwazyjna, badanie tego rodzaju jest również bezbolesne.
Kiedy wykonać badanie piersi?
Profilaktycznie zaleca się, by badania, takie jak usg piersi czy mammografia były przeprowadzane raz w roku. Dotyczy to kobiet w różnym przedziale wiekowym. Badanie palpacyjne panie powinny przeprowadzać samodzielnie raz w miesiącu.
Do ginekologa należy zgłosić się również natychmiast po zaobserwowaniu niepokojących sygnałów. Do takich zalicza się ból piersi, wyczucie zgrubienia, wyczucie guzka, zaobserwowanie wydzieliny z sutka czy zmiana koloru piersi.