- Uncategorized

Za co kochamy Bieszczady?

Niczym nieskażona natura, spokój i relaks to chyba podstawowe czynniki, dla których wybieramy się właśnie w Bieszczady. Jeśli dodamy do tego majestatyczne krajobrazy, życzliwość mieszkańców i stosunkowo małą liczbę turystów to może okazać się, że ten rejon Polski stanie się dla wielu prawdziwym rajem na ziemi.Bieszczady to pasmo górskie zajmujące południowo wschodni obszar Polski. W tej malowniczej krainie najwyższym szczytem po stronie naszego kraju jest Tarnica (1346 m n. p. m.). To właśnie tutaj zachowały się pierwotne, powstałe naturalnie lasy bukowe, w których chroni się ogromne skupisko dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedź brunatny, żubr, sarna, jeleń, ryś czy żbik. Ciekawostką jest fakt, iż Bieszczady to jedyne miejsce w całej Europie, gdzie żyje wąż Eskulapa.

Bieszczady to również bogactwo niczym nieskażonej przyrody. Tutaj uwagę zwracają przede wszystkim rozległe połoniny, w tym najbardziej znana Połonina Wetlińska, która ciągnie się na długości aż ośmiu kilometrów. Turyści zazwyczaj spacerują po niej utartymi szlakami i odpoczywają w urokliwym schronisku „Chatka Puchatka”. Warto nadmienić, że rośnie tutaj aż 900 gatunków kwiatów i kilkaset rodzajów mchów.

Chociaż w ostatnich latach zauważono w tym rejonie spory rozwój turystyki to i tak Bieszczady cieszą się dolinami, wzgórzami czy jeziorami, gdzie można zrelaksować się bez towarzystwa innych. I chyba właśnie dlatego są tak urzekające. W te strony przybywają przede wszystkim osoby, które pragną odpocząć z dala od miejskiego zgiełku, hałasu, krzyków. To właśnie tutaj nabierają energii na zmagania dnia codziennego.

Co jeszcze podoba nam się w Bieszczadach? Na pewno jezioro Solińskie, które uznawane jest za „morze Bieszczad”. Dzięki niemu mamy dogodne kąpieliska i góry w jednym miejscu – w Polsce to rzadkość. Cieszy także możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów: rower, jogging, turystyka górska, sporty wodne i to wszystko w jednym miejscu.

Bieszczady to też raj dla miłośników historii i osób, które lubią spędzać urlop aktywnie, poznając ciekawe zakątki. Tutaj podziwiać można okazałą tamę, dawne cerkwie, pozostałości osad. Nieopodal Polańczyka utworzono nawet Park Miniatur, w którym przedstawiono budowle sakralne nie tylko z Polski, ale również Ukrainy i Słowacji.

I chociaż Bieszczady uznawane są za najbardziej tajemniczy i dziki region naszego kraju to nie da się nie zauważyć, że na turystów czekają tutaj nie tylko świetnie urządzone gospodarstwa agroturystyczne. Nieopodal jeziora Solińskiego powstał szereg nowoczesnych pensjonatów i hoteli dla tych bardziej wymagających gości.

photo credit: 232 Tarnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *